-
Millor Pel·lícula en llengua catalana
- BRUC, LA LLEGENDA Dirigida per Daniel Benmayor, escrita per Patxi Amezcua i Jordi Gasull i produïda per Ikiru films, Mesfilms Inversions, Bruc-Laurion i Televisió de Catalunya
- CATALUNYA ÜBER ALLES! Dirigida per Ramon Térmens, escrita per Daniel Faraldo i Ramon Térmens i produïda per Segarra Films amb la participació de Televisió de Catalunya
- EVA Dirigida per Kike Maíllo, escrita per Martí Roca, Sergi Belbel, Cristina Clemente i Aintza Serra i produïda per Escándalo Films i Televisió de Catalunya
- OPEN 24H Escrita i dirigida per Carles Torras i produïda per Zabriskie Films amb la participació de Televisió de Catalunya
Millor Pel·lícula en llengua no catalana
- I WANT TO BE A SOLDIER (DE GRAN VULL SER SOLDAT) Dirigida per Christian Molina, escrita per Cuca Canals i Christian Molina i produïda per Canónigo Films i Black Flag Cinema
- KATMANDÚ. UN ESPEJO EN EL CIELO Dirigida per Icíar Bollaín, escrita per Icíar Bollaín amb la col·laboració de Paul Laverty i produïda per Media Films amb la participació de Televisió de Catalunya
- LOS PASOS DOBLES Dirigida per Isaki Lacuesta, escrita per Isaki Lacuesta i Isa Campo i produïda per Tusitala Producciones Cinematográficas, Bord Cadre Films i Televisión Española amb la participació de Televisió de Catalunya
- MIENTRAS DUERMES Dirigida per Jaume Balagueró, escrita per Alberto Marini i produïda per Filmax amb la participació de Televisió de Catalunya
Millor Director
Millor Guió
-
Millor Protagonista Femenina
Millor Protagonista Masculí
Millor Direcció de Producció
Millor Pel·lícula Documental
- AL FINAL DE L'ESCAPADA Escrita i dirigida per Albert Solé i produïda per Minimal Films, Televisió de Catalunya i Televisión Española
- BARCELONA, ABANS QUE EL TEMPS HO ESBORRI Dirigida per Mireia Ros, escrita per Javier Baladia i Victoria Bermejo i produïda per Promarfi Futuro 2010, amb la participació de Televisió de Catalunya
- ENXANETA Dirigida per Paulí Subirà i Claramunt, escrita per Rafa Navarro i produïda per Televisió de Catalunya
- LA MALETA MEXICANA Escrita i dirigida per Trisha Ziff i produïda per Mallerich Films Paco Poch, 212 Berlín, IMCINE, Televisión Española i Televisió de Catalunya
-
Millor Curtmetratge
- AHORA NO PUEDO Dirigit per Roser Aguilar, escrit per Elena Serra i Corberó i produït per Ahora no puedo Producciones (Oriol Sala-Patau)
- EL BARCO PIRATA Dirigit per Fernando Trullols, escrit per Fernando Trullols i Pepe Combalía i produït per Bastian Films
- EL SOMRIURE AMAGAT Dirigit per Ventura Durall, escrit per Ventura Durall i Miguel Llanso i produït per Nanouk Films
- ODYSSEUS' GAMBIT Escrit i dirigit per Àlex Lora i produït per AI i Inicia Films
Millor Pel·lícula per a Televisió
- 14 D’ABRIL. MACIÀ CONTRA COMPANYS Dirigida per Manuel Huerga, escrita per Toni Soler i produïda per Minoria Absoluta i Televisió de Catalunya
- BARCELONA CIUTAT NEUTRAL Dirigida per Sònia Sánchez, escrita per Mateu Adrover i Xesc Barceló i produïda per Prodigius Cinema i Televisió de Catalunya
- CLARA CAMPOAMOR, LA MUJER OLVIDADA Dirigida per Laura Mañá, escrita per Yolanda García Serrano i Rafa Russo i produïda per Distinto Films, Televisión Española i Televisió de Catalunya
- ERMESSENDA Dirigida per Lluís Maria Güell, escrita per Núria Furió i Mercè Sarrias i produïda per Ovideo TV i Televisió de Catalunya
Millor Pel·lícula d'Animació
- ARRUGAS Dirigida per Ignacio Ferreras, escrita per Ángel de la Cruz, Ignacio Ferreras i Rossana Ceccini i produïda per Perro Verde i Cromosoma
- CHICO & RITA Dirigida per Fernando Trueba, Javier Mariscal i Tono Errando, escrita per Fernando Trueba i Ignacio Martínez de Pisón i produïda per Estudio Mariscal, Fernando Trueba PC i Televisió de Catalunya
- FLOQUET DE NEU Dirigida per Andrés G. Schaer, escrita per Albert Val i Amelia Mora i produïda per Filmax, Muf Animation, Utopia Global i Televisió de Catalunya
- ROVELLÓ I LA LLEGENDA DE SANT JORDI Dirigida per Antoni D’Ocon, escrita per Antoni D’Ocon i Josep Penya, i produïda per D’Ocon Films i Televisió de Catalunya
Millor Direcció Artística
-
Millor Actriu Secundària
Millor Actor Secundari
Millor Muntatge
Millor Música Original
Millor Fotografia
-
Millor Vestuari
Millor So
Millors Efectes Especials / Digitals
- Reyes Abades i Félix Bergés per BRUC, LA LLEGENDA
- Arturo Balseiro, Lluís Castells i Javi García per EVA
- David Martí, Montse Ribé i Cesc Biénzobas per MIENTRAS DUERMES
- David Martí, Montse Ribé, Oriol Tarrida, Bruno López Louro, David Martínez Hinojosa i Iván Valero per FLOQUET DE NEU
Millor Maquillatge i Perruqueria
Millor Pel·lícula Europea
- THE KING'S SPEECH (EL DISCURS DEL REI) Dirigida per Tom Hooper, escrita per David Seidler i produïda per The Wenstein Company, UK Film Council i Momentum Pictures. Regne Unit, EUA i Austràlia
- MELANCHOLIA (MELANCOLÍA) Escrita i dirigida per Lars von Trier i produïda per Zentropa Entertainments, Memfis Film i Zentropa International Sweden. Dinamarca, Alemanya i Suècia
- NO HABRÁ PAZ PARA LOS MALVADOS Dirigida per Enrique Urbizu, escrita per Michel Gaztambide i Enrique Urbizu i produïda per Lazonafilms i Telecinco Cinema. Espanya
- PINA Escrita i dirigida per Wim Wenders i produïda per Neue Road Movies, Eurowide Film Production i Zweites Deutsches Fernsehen. Alemanya, França i Regne Unit